Instalacje hydrauliczne są dość specyficzne, gdyż ich awarie powodują natychmiastowe problemy w postaci przeciekających rur, które często mogą zalać całe mieszkanie. Spektrum potencjalnych awarii jest bardzo szeroka, gdyż dotyczy instalacji wodnych, ale także kanalizacyjnych lub grzewczych. Praca w takiej branży wymaga nie lada umiejętności i wiedzy popartej dużą ilością doświadczenia, a reperowanie uszkodzonych elementów przez amatorów może mieć fatalne skutki.
Czym zajmuje się hydraulik?
Praca hydraulika może mieć wiele wymiarów. Niestety nie każdy fachowiec, który przedstawia się za hydraulika, ma odpowiednie kwalifikacje do tego, by zajmować się każdym rodzajem zlecenia. Dla klienta niezwykle istotne jest, aby umiejętnie dobrać specjalistę, który ma doświadczenie w wykonywaniu instalacji, które mu się zleca. Mogą to być między innymi:
- instalacje C.O,
- instalacje klimatyzacji,
- konstruowanie węzłów i instalacji w kotłowniach,
- instalacje wentylacyjne,
- instalacje fotowoltaiczne.
Ponadto hydraulicy często zajmują się tak zwanym białym montażem, czyli montowaniem akcesoriów niezbędnych do korzystania z instalacji sanitarnych, takich jak, chociażby umywalki. Na rynku istnieją jednak firmy, które zajmują się instalacjami ziemnymi czy kompleksowymi projektami i to one są najbardziej godne polecenia.
Jak wybrać hydraulika do określonego zakresu pracy?
Nigdy nie należy zatrudniać do skonstruowania instalacji, takich jak instalacje ciepłownicze lub węzły w zaawansowanych instalacjach przemysłowych, osób, które na co dzień zajmują się jedynie białym montażem i prostymi instalacjami, takimi jak podłączanie kranów do zamontowanych wcześniej rur. Zawsze należy sprawdzić dokładnie portfolio firmy lub indywidualnego fachowca i poprosić o rekomendację od klienta, u którego firma wykonywała dokładnie taki sam rodzaj instalacji, jaki zobowiązuje się wykonać. Należy też sprawdzić, czy dane instalacje nie różnią się znacząco pod względem technicznym, aby uniknąć problemów z brakiem doświadczenia specjalistów.