Wezwanie hydraulika niekiedy jest konieczne. Dzisiaj chcielibyśmy omówić kilka sytuacji, w których nasza pomoc jest nieoceniona. Kultura pracy i doświadczenie sprawiają, że klienci przestają kojarzyć awarię instalacji z remontem. Drobne awarie, poprawy połączeń rur możemy wykonać samodzielnie. Pod warunkiem, że mamy, choć minimalne pojęcie, jak do tego się zabrać.
Czym różni się pomoc hydraulika od samodzielnych napraw?
Bywają usterki, które wymuszają naruszenie istniejącej w łazience glazury, rozkucia ścian, demontażu kostki brukowej. Nim przejdzie się do usuwania usterki, po zabezpieczeniu domu, pomieszczeń przed zalaniem wodą, należy dokonać właściwej diagnozy – poszukać źródła problemu. Służą do tego różne specjalistyczne narzędzia, których raczej na co dzień nie mamy w domach, a godne uwagi pogotowie hydrauliczne, będzie nim dysponować od ręki. Chodzi o np.:
- kamera termowizyjna,
- kamera inspekcyjna,
- wykrywacz gazu,
- kompresor powietrza,
- ciśnieniowa pompa wodna.
Kiedy zatem przyda się pomoc hydraulika?
Po pogotowie hydrauliczne warto dzwonić zawsze wtedy, gdy usunięcie usterki, przerasta nasze możliwości naprawcze. Uwierzcie nam na słowo, to co wam się może wydawać tylko pęknięciem usterki, może skończyć się tragicznie, jeśli do jej wymiany podejdziemy nie tak, jak trzeba.
Pęknięta rura? Cieknący kaloryfer? Musisz wiedzieć dlaczego?
W przypadku pęknięcia rury, kaloryfera ocena stanu całej instalacji to praktycznie podstawowe zadanie, jakim musi zająć się hydraulik. Jeśli skupi się tylko na miejscowym usunięciu awarii, wkrótce problem może się powtórzyć na innym kawałku instalacji. Zawsze nim zabierzesz się do jakiejkolwiek naprawy, zakręć zawór główny, a gdy awaria dotyczy łazienki, gdzie są podłączone np. pralka czy suszarka – odetnij źródło prądu.
W przypadku wyciekającej wody z kaloryfera brak reakcji może prowadzić do zapotrzebowania układu i w konsekwencji awarii np. pieca grzewczego. Dlatego, zamiast podstawiać miski pod cieknący kaloryfer, zadzwoń po pomoc. Koniecznie trzeba znaleźć źródło, przyczynę wycieku i odpowiednio podjąć kroki, mające na celu przywrócenie właściwego obiegu wody w instalacji.
Brak wody w kranie? Problem może być poważny
W przypadku, gdy u sąsiadów woda jest normalnie – brak wody jest zazwyczaj oznaką poważniejszych problemów. Na szczęście firma hydrauliczna z prawdziwego zdarzenia, wykona cały zakres prac samodzielnie. Łącznie z pracami ziemnymi, a wychodząc, zostawi stan taki, jak przed awarią. Niestety sprzątanie, prace glazurnicze (gdy potrzebne było ich skucie do naprawienia usterki) nie są standardem wszystkich firm. Dlatego warto dopytać, co obejmuje usługa naprawy instalacji wodno-kanalizacyjnej bądź grzewczej, którą zlecamy firmom zewnętrznym.